logo
Latest News  
 
ACHIEVEMENT  

DAV PUBLIC SCHOOL CCL NTS BARKAKANA

DAV NATIONAL SPORTS -2019

CLUSTER – II

JUDO – GIRLS                                                                                                                    WINNER

IN -48 KG             RIYA SINGH                        XII COM                                               GOLD

IN  -57 KG            SOUMYAH SINGH            X B                                                          GOLD

IN -52KG              PRIYANKA KUMARI         X B                                                          SILVER

IN 70+ KG            SUHASHINI MISHRA       IX B                                                        SILVER

IN -36 KG             RIYA RANJAN                     VIII B                                                     BRONZE

IN  -40 KG            TANYA MAHTO                 VII A                                                      BRONZE

IN -44 KG             ALISHA SHARMA              VIII B                                                     BRONZE

IN -63 KG             RICHA MISHRA                  X B                                                          BRONZE

IN -70 KG             GARGEE SHARMA            X B                                                          BRONZE

 

JUDO – BOYS                                                                                                                     RUNNER UP

IN -81 KG             ASHUTOSH KUMAR        X A                                                         GOLD

IN -90 KG             PRADYUMN GOYAL        XII COM                                               GOLD

IN -40 KG             PUSHKAR RAJ                    VII A                                                      SILVER

IN -60 KG             AVINASH KUMAR            X B                                                          SILVER

IN -50 KG             SHANU KUMAR                                X A                                                         BRONZE

IN -55 KG             SANDHIK BISWAS            X B                                                          BRONZE

IN -66 KG             KUMAR RISHAP                                X A                                                         BRONZE

IN -73 KG             ARMAN PRASHAD           X A                                                         BRONZE

 

KARATE BOYS

                                MANAS                                                VII A                                                      GOLD

                                ANURAG                             XB                                                           GOLD

                                AAYUSH OJHA                   VIA                                                         SILVER

                                KISHAN AGRAWAL          VII A                                                      SILVER

                BISHNU DEO SHAU                          IXB                                         SILVER

                AAYUSH KUMAR                              XA                                          SILVER

                ANIRUDH MUKHERJEE                   XB                                           SILVER

                PRITYUSH ROY                                   IX A                                        BRONZE

                ANKIT KUMAR                                  IX B                                        BRONZE

APURVA                                                              IXB                                         BRONZE

ADITYA KHANDELWAL                                   XI COM                                 BRONZE

KARATE GIRLS

PRANJAL BHARTI                                              VIIA                                       GOLD

MADHVI SINHA                                                                XII COM                               GOLD

NUPUR DHAR                                                    XII COM                               GOLD

KHUSHI KUMARI                                              VII B                                       SILVER

NISHI NANDINI                                                 VIIB                                        SILVER

SRISTI KUMARI                                                 VIIB                                        SILVER

ADITI SAHI                                                          XB                                           SILVER

AFREEN                                                                                VII B                                       BRONZE

FALGUNI                                                             VII A                                      BRONZE

PUSHPANJALI                                                    VI B                                        BRONZE

 

BOXING BOYS

55-60 KG              RAJDEEP DAS                                                     XB                                           GOLD

60-65                     PRAKASH CHANDRA PRABHAT                   XI COM                                 GOLD

75-80                     SHOURYA KUMAR SINGH                             XA                                          GOLD

-64-69                   PRANAY PRATISHTH                                       VIII B                                     SILVER

40-45 KG              AYUSH RAJ                                                          VII B                                       SILVER                                 

52-56                     KSHITIJ KUMAR SINGH                                                                                 BRONZE

BOXING GIRLS

40-45                     URVASHI RANI                                                  XA                                          GOLD

75-81                     CHANDNI KUMARI                                                                                          GOLD

51-54                     AISHANI                                                                                                               GOLD

-50                          SNEHA DAS                                                         IX B                                        SILVER

57-60                     ANSHU VERMA                                                                                                 SILVER

60-64                     MUSKAN                                                             VIII B                                     SILVER

-45                          PARUL KUMARI                                                                                                                BRONZE                                              

WRESTLING BOYS

-79                          PRIYANSH MANJARWAR                             VIII A                                     SILVER

-60                          AAKRIST VERMA                                                                                              SILVER

-63                          HARSH VARDHAN CHOUHAN                                                                    SILVER

 

WRESTLING GIRLS

-59                          PALAK PARASHAR                                                                                           GOLD

-72                          PRANJAL KUMARI                                           XA                                          GOLD

TAEKWONDO – GIRLS

SMRITI KULLU                                   VIII A                                                                     SILVER

SAMIKSHYA MISHRA                      IX A                                                                        SILVER

SKATING – GIRLS

ANJALI MISHRA                                                XI COM                                                                 SILVER

SKATING – BOYS

TUSHAR KUMAR                              VII A                                                                      SILVER

ATHELETICS

ANANYA MANJHI                                                                                                                            BRONZE

WUSHU - BOYS                                               

IN -65 KG                             SUMIT RAJ          XI SCI                                                     SILVER

IN -70 KG                             SHAKIB RAZA     XI SCI                                                     SILVER

IN -56 KG                             RAHUL BEDIA     XI SCI                                                     BRONZE

IN -60 KG                             FAIZAN                 X B                                                          BRONZE

KABADDI – BOYS                                                                                                              RUNNER UP

BEST ANTI RAIDER                                           ASHU KUMAR

KABADDI –GIRLS                                                                                                              WINNER

BEST RAIDER                                                      KIRAN KUMARI

PLAYER OF THE TOURNAMENT                  SAIQUA FARIDI

CHESS(BOYS)                                                                                                                                     RUNNER

 

ZONAL

JUDO – GIRLS                                                                                                                    WINNER

IN -48 KG             RIYA SINGH                        XII COM                                               GOLD

IN  -57 KG            SOUMYAH SINGH            X B                                                          GOLD

IN -52KG              PRIYANKA KUMARI         X B                                                          GOLD

                                SUHASINI MISHRA          IX B                                                        BRONZE

 

JUDO – BOYS                                                                                                                     RUNNER UP

IN -90 KG             PRADYUMN GOYAL        XII COM                                               SILVER

 

KARATE BOYS

                                MANAS                                                VII A                                                      BRONZE

                                ANURAG                             XB                                                           GOLD

                                AAYUSH OJHA                   VIA                                                         GOLD

                                KISHAN AGRAWAL          VII A                                                      SILVER

                BISHNU DEO SHAU                          IXB                                         BRONZE

                AAYUSH KUMAR                              XA                                          SILVER

                ANIRUDH MUKHERJEE                   XB                                           BRONZE

               

KARATE GIRLS

PRANJAL BHARTI                                              VIIA                                       GOLD

MADHVI SINHA                                                                XII COM                               GOLD

NUPUR DHAR                                                    XII COM                               SILVER

KHUSHI KUMARI                                              VII B                                       SILVER

NISHI NANDINI                                                 VIIB                                        SILVER

SRISTI KUMARI                                                 VIIB                                        SILVER

ADITI SAHI                                                          XB                                           GOLD

 

BOXING BOYS

55-60 KG              RAJDEEP DAS                                                     XB                                           BRONZE

60-65                     PRAKASH CHANDRA PRABHAT                   XI COM                                 GOLD

75-80                     SHOURYA KUMAR SINGH                             XA                                          GOLD

-64-69                   PRANAY PRATISHTH                                       VIII B                                     SILVER

40-45 KG              AYUSH RAJ                                                          VII B                                       SILVER                                 

BOXING GIRLS

40-45                     URVASHI RANI                                                  XA                                          GOLD

75-81                     CHANDNI KUMARI                                                                                          GOLD

51-54                     AISHANI                                                                                                               GOLD

-50                          SNEHA DAS                                                         IX B                                        SILVER

57-60                     ANSHU VERMA                                                                                                 SILVER

60-64                     MUSKAN                                                             VIII B                                     SILVER

-45                          PARUL KUMARI                                                                                                                BRONZE                                              

WRESTLING GIRLS

-59                          PALAK PARASHAR                                                                                           SILVER

-72                          PRANJAL KUMARI                                           XA                                          GOLD

TAEKWONDO – GIRLS

SMRITI KULLU                                   VIII A                                                                     SILVER

SAMIKSHYA MISHRA                      IX A                                                                        BRONZE

SKATING – GIRLS

ANJALI MISHRA                                                XI COM                                                                 SILVER

SKATING – BOYS

TUSHAR KUMAR                              VII A                                                                      SILVER

ATHELETICS

ANANYA MANJHI                                                                                                                            BRONZE

KABADDI – BOYS                                                                                                              RUNNER UP

BEST ANTI RAIDER                                           ASHU KUMAR

KABADDI –GIRLS                                                                                                              WINNER

BEST RAIDER                                                      KIRAN KUMARI

PLAYER OF THE TOURNAMENT                  SAIQUA FARIDI

CHESS(BOYS)                                                                                                                                     RUNNER

 

NCC Starts on 01.04.2017

2017 30  BOYS 20 GIRLS

2018  30 BOYS 20 GIRLS

SHOOTING CAMP (Gold)

TOTAL 60 BOYS 40 GIRLS

CATC-I Shooting Hazaribag 22 BN

Ishan Sharma ,Harsh Mishra, Harsh Sharma

CATC-II Shooting Hazaribag

Ishan Sharma ,Harsh Mishra, Harsh Sharma

CATC-III Shooting Koderma

Ishan Sharma ,Harsh Mishra, Harsh Sharma

CATC-IV Shooting Gaya

Ishan Sharma ,Harsh Mishra, Harsh Sharma

TSC I(BARUANI BIHAR)

TSC I Shooting Hazaribag 22 BN

Ishan Sharma ,Harsh Mishra, Harsh Sharma

TSC II PATNA

HARSH SHARMA

Atul Kumar (2006 batch) has quailified in the most prestigious examination of the country, UPSC '2018' (Rank-535). DAV Barkakana family feels proud and honored of his glorious achievement.

Congratulations ! !

to our Principal Cum Regional Director Dr. Urmila Singh for completing unbeaten 25 Years in DAV Barkakana as Principal

Tashnim Kaushar, Divya Kumari,Pushpanjali Sharma and Manisha Agarwal qualified NEET 2017 and got adminssion in different prestigious Medical College in Bihar and Jharkhand.

Shubham Raj and Sankhadip Biswas qualified JEE Advance and got admission in IIT BHU Varanasi and IIT (ISM) Dhanbad respectively.

 

Rishabh Deo Qualified UPSC(Rank-131) 2017

 

 

Prince Vikram of our school had achived tremendous sucess in the prestigous examination UPSC 2016 placed in 554the Rank.

Final result of Aryabhatta Mathematics Competition 2016( Junior Group)

Aryan of class VIII has been awarded cash Prize of Rs 1500 /- and 10 students have been awarded merits certificates

They are:-

  1. Roshan Kumar Choudhary
  2. Saksham Kumar
  3. Chaitanya Charul
  4. Kulsum Belali
  5. Cherag Prajwal
  6. Aman Gupta
  7. Saket
  8. Anima
  9. Saharsa Bhardwaj
  10. Himanshu Kumar

In Junior Group

Shivangi Shkhar of class V has been awarded cash prize of Rs 1500 and Nine Students awarded merit Certificate

They are:-

  1. Sabina Naz
  2. Sourav Kumar Saini
  3. Nikhil Sharma
  4. Tanishk
  5. Dhruv Kumar Sharma
  6. Pranjal
  7. Kanishka
  8. Ashu Kumar
  9. Shubham Pal

Result Middle

Result Junior

Seven students of our school selected in JEE Main

  1. Vivek Raj
  2. Ashish Kumar
  3. Gautam Kumar
  4. Akash Kumar Singh
  5. Sahil Kumar Ravi
  6. Ravi Shankar
  7. Kriti Agarwal

We successfully organised the online Maths and General Science Olympiad on 22 December 2015. In this olympiad 22 students in Maths and 29 Students in General Science tool Part. 

An Online IT Talent search Examination (2015) UDAAN-2015 conducted successfully in the Computer Labs of the School. 

This is the onlly centre for the said test in Ramgarh District. 482 candidates from all types of school (Govt, Govt aided and private) from each corner of the district appeared for the test. District education officer Mr. Ratan Kumar Singh & Regional Director Mrs. Urmila Singh along with DIO and others were present at the centre